Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Powódź w Belgii
Powódź w Belgii
15 XI 2010, 13:27:36 | Kategoria: Pogoda na świecie
Intensywne opady deszczu, które a końcem minionego tygodnia odnotowano w krajach Beneluksu, spowodowały spore wezbranie, które w Belgii przybrało rozmiary powodzi nienotowanej w tym kraju od kilkunastu lat. Trzydobowa suma opadów atmosferycznych nie była co prawda katastrofalnie wysoka - tylko miejscami przekroczyła 100 mm - jednak uwarunkowania lokalne środowiska geograficznego, w tym zagospodarowanie terenu wzmocniły efekt ciągłych opadów deszczu.
Poniższa mapa przedstawia uogólniony rozkład trzydniowej sumy opadów atmosferycznych. Najwyższe wartości zarejestrowano na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, szczególnie w niskim pasmie gór - w Ardenach, gdzie spadło lokalnie ponad 100 mm wody na metr kwadratowy. Opady związane były z niżem przemieszczającym się nad Morzem Północnym oraz z jego falującą strefą frontową obecną kilkadziesiąt godzin nad krajami Beneluksu, szczególnie z jej odcinkami ciepłymi. Opady miały charakter rozlewny i cechowały się umiarkowaną oraz dużą intensywnością.


Uogólniona mapa rozkładu opadów atmosferycznych za trzy doby
(11-14 listopada 2010)
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
Podział kuli ziemskiej na strefy klimatyczne jest odzwierciedleniem intensywności oraz wielkości wymiany ciepła oraz wilgoci pomiędzy atmosferą a powierzchnią Ziemi.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne