Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Inwazja kleszczy w Polsce, winne….? Ocieplenie klimatu
Inwazja kleszczy w Polsce, winne….? Ocieplenie klimatu
22 X 2009, 12:50:01 | Kategoria: Dla Turystów
Jednym z nasilających się z roku na rok problemów medycznych w Europie jest kleszczowe zapalenie mózgu (10-12 tys. przypadków rocznie).

Jak alarmują medyczni specjaliści w ostatnich 30 latach zachorowalność na kleszczowe zapalenie mózgu wzrosła w Europie o 400 procent, tak gwałtowny wzrost, naukowcy wiążą z ociepleniem klimatu. Wzrost średnich rocznych wartości temperatury notowany w ostatnich dekadach, spowodował pojawienie się w Europie Środkowej, w tym w Polsce, gatunków zwierząt i roślin do tej pory żyjących głównie w Europie Południowej. Jednym z gatunków, który upodobał sobie polskie warunki jest właśnie kleszcz. Ocieplenie klimatu odpowiedzialne jest nie tylko za zmianę miejsca bytowania kleszczy, ale również znacznie wydłużyło okres ich żerowania. 20 lat temu okres żeru trwał od kwietnia do października, obecnie kleszcze są wstanie żerować cały rok, przykładem może być śmiertelne ugryzienie 33-letniej Opolanki, które miało miejsce w grudniu. Na wzmożoną aktywność kleszczy wpływa również wzrost udziału, lasów liściastych w ogólnej strukturze zalesienia na terenie naszego kraju.

Redaktor: Krzysztof
Meteopedia
Inwersja temperatury – to zjawisko meteorologiczne polegające na wzroście temperatury wraz z wysokością.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne