Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Chmury perłowe (iryzujące)
Chmury perłowe (iryzujące)
21 VI 2009, 12:31:34 | Kategoria: Artykuły

Niezwykłe chmury, przypominające swoim wyglądem cienkie, przeświecające, zawieszone w powietrzu muszelki z masy perłowej.

Chmury perłowe tworzą się w stratosferze, na wysokości ok. 15 – 30 km. Kolor obłoków jest taki, jak barwa nieba podczas zachodu Słońca. Charakteryzuje je jasna, czerwona, złocista, różowa a czasami wręcz zielona poświata. Barwy obłoków powstają w wyniku dyfrakcji światła słonecznego na kropelkach wody lub kryształkach lodu. Budowa fizyczna chmur perłowych nie jest dokładnie poznana. Przypuszcza się, że składają się one z bardzo drobnych kropelek wody lubi kulistych kryształków lodu.

Obłoki perłowe są zjawiskiem niezmiernie rzadkim. Można je zobaczyć nocą, niedługo po zachodzie słońca oraz niedługo przed wschodem. Do tej pory najczęściej widziane były w górach Szkocji i Skandynawii. Zaobserwowano je również we Francji i na Alasce.


Redaktor: Beata Choma
Meteopedia
Chmury warstwowe deszczowe mają znaczną grubość dochodzącą do kilku kilometrów, dlatego nie widzimy przez nie Słońca. Chmury te mają ponury, ciemnoszary wygląd i z nich najczęściej pada deszcz lub śnieg.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne