Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Sezon huraganowy już wkrótce
Sezon huraganowy już wkrótce
15 V 2009, 10:23:32 | Kategoria: Dla Turystów
1 czerwca rozpoczyna się kolejny sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim. Mieszkańcy, szczególnie USA, coraz częściej śledzą wszelkie prognozy dotyczące tak liczby, jak i siły mających się pojawić tego rodzaju zdarzeń (zjawisk) meteorologicznych.
W ostatnim czasie dokonano korekty prognozy sezonu huraganowego. W marcu przewidywano bowiem, że pojawi się ich 12. W tej chwili mówi się już tylko (albo nadal aż) o 10 przypadkach, przy czym 6 z nich będzie huraganami sensu stricte; pozostałe depresjami tropikalnymi bądź sztormami tropikalnymi. Najprawdopodobniej trzy z nich osiągną co najmniej 3. kategorię intensywności w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.
Niżej podajemy nazwy prognozowanych "huraganów": ANA, BILL, CLAUDETTE, DANNY, ERIKA, FRED, GRACE, HENRI, IDA, JOAQUIN, KATE, LARRY, MINDY, NICHOLAS, ODETTE, PETER, ROSE, SAM, TERESA, VICTOR, VANDA. Jest ich więcej, ponieważ WMO, która redaguje listę, nie kieruje się prognozami sezonowymi.
Redaktor: Beata Choma
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne