Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Gdzie na długi weekend
Gdzie na długi weekend
27 IV 2009, 12:34:43 | Kategoria: Dla Turystów
Tegoroczna pierwsza majówka będzie pogodna i ciepła.
Mimo, iż w tym roku długi weekend majowy będzie trwał tylko 3 dni, do niedzieli pogoda będzie sprzyjała odpoczynkowi na świeżym powietrzu. W najbliższych dniach do Polski będzie napływało ciepłe i suche powietrze zwrotnikowe z południa oraz z południowego – wschodu. W ciągu dnia sporo słońca. Nieco więcej chmur w górach, tam nie wykluczone są przelotne opady deszczu. Temperatura w całym kraju może przekroczyć 20 stopni celcjusza. Pogorszenie pogody spodziewane jest w niedzielę. Tego dnia będzie trochę chłodniej oraz mogą pojawić się opady deszczu.
Jak co roku w pierwszy majowy weekend nie zabraknie imprez. Tradycyjnie już w Kazimierzu Dolnym zagości Majowy Festiwal Muzyczny, natomiast nad Krośnieńskim niebem będziemy mogli podziwiać kilkadziesiąt kolorowych balonów, których piloci rywalizować będą o tytuł Balonowego Mistrza Polski. Dla osób wybierających się nad morze bogaty program imprez przygotowano w Sopocie. Tegoroczny „Sopot – ulica artystów” potrwa cztery dni, podczas których odbędą się różnorodne wydarzenia, trafiające w każdy gust.

Redaktor: Beata Choma
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne