Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

W Tokio zakwitły już wiśnie
W Tokio zakwitły już wiśnie
22 III 2009, 12:22:41 | Kategoria: Dla Turystów

Kwiat wiśni, inaczej sakura, symbolizujący nadejście wiosny jest nieodłącznym elementem japońskiej kultury.

Japonia, często nazywana również Krajem Kwitnącej Wiśni nadejście wiosny świętuje Narodowym Festiwalem Kwiatów Wiśni. Jest to okazja do spotkań, pikników oraz wiosennych spacerów w bajecznie pięknych parkach, które są oazami wśród szarych, oplecionych pajęczyną wiszących wszędzie kabli energetycznych miast.

Co roku meteorolodzy uważnie obserwują wiśniowe drzewa - someiyoshino, pokrywające się białym kwiatem, zanim jeszcze wypuszczą pierwsze wiosenne liście. W mediach zamieszczane są codziennie specjalne komunikaty na ten temat. W sobotę Japoński Urząd Meteorologiczny oficjalnie zakomunikował, że w Tokio zakwitły wiśnie. Dzięki pięknej pogodzie, tym roku nastąpiło to tydzień wcześniej, niż średnio w ostatnich latach. Drzewa znajdą się w pełnym rozkwicie w ciągu tygodnia - zapewnili synoptycy.


Redaktor: Beata Choma
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne