Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Czy w czasie burzy jesteśmy zupełnie bezpieczni w domu?
23 VIII 2008, 07:01:25 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

W dawnej Europie przesądy wskazywały na pioruny jako karę za grzeszne życie; obecność bociana na dachu budynku miała chronić domostwo od uderzenia pioruna. Niebezpieczeństwo może powstać, gdy piorun uderzy bezpośrednio w budynek lub człowieka, a także w pobliżu, na przykład w napowietrzne linie energetyczne, wysokie drzewa i budynki. Przepięcie powstałe na przykład między drzewem i budynkiem może spowodować pożar lub porażenie przebywających wewnątrz ludzi. Jeśli piorun uderzy w linię energetyczną, w jej przewodach indukuje się bardzo wysokie napięcie, które powoduje przepływ prądu do ziemi w miejscach o osłabionej izolacji, zwłaszcza w instalacjach odbiorczych w budynku. Może to mieć miejsce przy gniazdach wtykowych, wyłącznikach lub bezpiecznikach na tablicy rozdzielczej. Przebywając w domu nie zbliżajmy się więc do instalacji elektrycznej, wodnej czy telefonicznej. Polecamy również zostawić w spokoju metalowe framugi, kable od anteny telewizyjnej oraz pręty i zbrojenia. W domu podczas burzy należy unikać korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych, oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie. Korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji. Sprzęt domowy, zwłaszcza elektronikę, komputery itp. należy odłączyć od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.), co zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.



Redaktor: Beata
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne