Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Jak powstaje burza
Jak powstaje burza
21 VI 2006, 04:47:15 | Kategoria: Ciekawostki
Niejednokrotnie w okresie letnim, lub (rzadko ale jednak) w okresie zimowym mamy do czynienia z burzami. Zapewne tylko niektórzy wiedzą jak powstaje chmura burzowa... Istnieją trzy rodzaje chmur burzowych: a) termiczne b) frontowe c) superkomórki. Chmury burzowe pochodzenia frontowego powstają w wyniku ścierania się dwóch różnych mas powietrza... np. ciepłej z południa i chłodnej z północy. W wyniku zetknięcia się takich mas powietrza powstają bardzo silne burze połączone często z gradobiciem i wichurami.
Chmury burzowe pochodzenia frontowego różnią się od chmur burzowych pochodzenia termicznego miejscem występowania. Chmury frontowe zazwyczaj posiadają bardzo ciemny kolor i są widziane z oddali jako dosłownie czarna zasłona niejednokrotnie ze zjawiskiem wału poziomego chmur - łać Arcus. Takie burze są najintensywniejsze (pomijając superkomórki), prawie zawsze burzom frontowym towarzyszy dużej średnicy grad, wiatr przekraczający 100 km/h a niejednokrotnie nawet trąba powietrzna. Chmury termiczne, bardzo łatwo rozpoznać po kształcie, który wygląda jak kowadło. Dookoła czyste niebo a na horyzoncie "kowadło" to znak, że zbliża się burza termiczna. Burzom towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Dodatnie ładunki elektryczne gromadzą się na szczycie chmury, u jej podstawy goszczą ujemne ładunki... Im więcej ładunków tym większe napięcie między wierzchołkiem a podstawą. Gdy napięcie osiągnie wartość graniczną następuje wyładowanie atmosferyczne. Często zadajemy sobie pytanie dlaczego najpierw widzimy błyskawice a później słyszymy grzmot - to bardzo proste - otóż światło dociera do nas szybciej niż dźwięk.
Superkomórki
są to chyba najbardziej rozbudowane chmury termiczne, które niosą niestety zabójcze gradobicia i tornada (tak często słyszane i widziane w USA). Istotą ich pojawienia się jest tzw chmura stropowa, która zaczyna się obniżać i obracać a kolor chmur zmienia się z ciemnego na zielony, te znaki świadczą o obecności lub niechybnym pojawieniu się tornada. Niejednokrotnie zdarza się, iż superkomórką nazywana jest chmura burzowa ( Cumulonimbus) o gigantycznych rozmiarach (średnica, wysokość), która przynosi bardzo silne gradobicia i uderzenia piorunów, ale nie powoduje tornad.
Meteopedia
Rudolf Geiger, matematyk, meteorolog, klimatolog, urodzony 24 sierpnia 1894 roku w Niemczech. Brat słynnego Hansa Geigera, współtwórcę licznika Geigera-Müllera.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne