Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Ludwig Kaemtz (Kämtz)
Ludwig Kaemtz (Kämtz)
6 III 2009, 07:59:31 | Kategoria: Leksykon
Ludwig Kaemtz (Kämtz) urodził się 11 stycznia 1801 roku w Treptow (Niemcy). Uważany jest za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.
Początkowo studiował prawo na Uniwersytecie Nauk i Filozofii w Halle. W 1822 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu matematyki, a w 1824 otrzymał habilitację. Z meteorologią zetknął się po raz pierwszy w 1826 roku. Rok później uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w wieku zaledwie 33 lat został profesorem zwyczajnym Uniwersytetu w Halle. Podręcznik z zakresu meteorologii jego autorstwa opublikowany 1831 roku stanowił pierwsze, podstawowe i najważniejsze opracowanie z dziedziny badań nad pogodą. W 1840 roku zaproponował zmianę w dotychczasowej klasyfikacji chmur Luke’a Howarda (1803) polegającą na jej uzupełnieniu, rozszerzeniu o kolejny rodzaj chmur – Stratocumulus (Cirrostratus połączony z Cumulusem). Zmienił jednak kolejność wyrazów wskazując przez to na charakter nowego rodzaju chmur – niskie, stratyfikowane. Jednocześnie była to pierwsza istotniejsza zmiana w klasyfikacji nefologicznej.
W latach 40. XIX wieku podróżował do krajów skandynawskich, gdzie prowadził badania pola magnetycznego Ziemi.
W swoim życiu zajmował się również badaniem lodowców oraz fizyką teoretyczną i praktyczną. W 1865 roku trafił do Rosyjskiej Akademii Nauk, a krótko po tym został dyrektorem Centralnego Obserwatorium Fizycznego w Sankt Petersburgu. Tam też po dwóch latach zmarł. Miał 66 lat.

Ważniejsze pozycji z zakresu meteorologii:
1. A complete course of meteorology, 1845
2. Lehrbuch der Meteorologie, (1831 – wyd. 1., 1832 – wyd. 2, 1836 – wyd. 3)
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne