Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Będzie ciepło, wietrznie i mokro
Będzie ciepło, wietrznie i mokro
4 III 2009, 13:50:17 | Kategoria: Dla Turystów

Pogłębiający się niż znad Południowej Europy sprowadza do Polski ciepłe i wilgotne powietrze z południowego wschodu.

W czwartek i piątek temperatura w południowo - zachodniej części Polski przekroczy 8 °C. Najchłodniej na Suwalszczyźnie, 2 – 3 °C. Niestety tak wysokiej temperatury nie będziemy odczuwać z powodu silnego wiatru, który w porywach może osiągać 70 km/h. W czwartek sporo przejaśnień w środkowej części kraju. Na północy opady deszczu. Po południu zacznie padać również na południu Polski. W piątek opady w całym kraju. Na północnym – wschodzie deszcz ze śniegiem, na pozostałym obszarze deszcz. Wysoka temperatura oraz opady deszczu przyczyniają się do bardzo szybkiego topnienia śniegu a także wzrostu stanu rzek. Wiele z nich może lokalnie przekroczyć stan ostrzegawczy i alarmowy, zwłaszcza w dorzeczu Odry. Może to doprowadzić do podtopienia niżej położonych terenów.

Wysoko w górach śniegu jest jeszcze sporo. Na Śnieżce pokrywa śnieżna przekracza metr, na Kasprowym Wierchu ponad dwa metry. Najwięcej śniegu leży na stokach zawietrznych, w zagłębieniach terenowych oraz przy górnej granicy lasu. W Karkonoszach obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu dnia dodatnie temperatury powietrza powodują zwiększenie ciężaru śniegu. Na zboczach zawietrznych znajduje się jeszcze d uża ilość śniegu nawianego przez wiatr. Śnieg ten jest słabo związany z pokrywą śniegu starego, tworząc poduszki śniegowe, które są swoistymi pułapkami. Przemieszczany śnieg jest odkładany w zagłębieniach terenu, żlebach oraz jarach. Szczególną ostrożność należy zachować podczas wędrówek powyżej górnej granicy lasu. W Beskidach, Bieszczadach i Tatrach obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śniegowa jest tu umiarkowanie stabilna, ale na stokach bardzo stromych o nachyleniu 35-40° może być mało stabilna. Czynnikiem zwiększającym zagrożenie lawinowe jest silny wiatr. Wybierając się piesze wycieczki, należy zachować ostrożność.

Redaktor: Beata
Meteopedia
Zjawisko to związane jest z refrakcją, czyli załamaniem światła. Światło przechodzące przez warstwy powietrza o róznej gęstości załamuje się i odchyla od swojego pierwotnego kierunku.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne