Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Stopniowo ubywa pokrywy śnieżnej w górach
27 II 2009, 13:36:18 | Kategoria: Dla Turystów
W najbliższy weekend (28 lutego - 1 marca 2009) z zachodu na wschód będzie się przemieszczał ciepły front atmosferyczny, stopniowo tracący na aktywności.
W sobotę w Sudetach pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami i okresowymi opadami, początkowo śniegu, później deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od około 1°C w Karpaczu i Szklarskiej Porębie do -2°C w partiach szczytowych (około 1400 m n.p.m.). Miąższość pokrywy śnieżnej wynosi przeważnie od 30 do 40 centymetrów. Niedziela upłynie przeważnie pod znakiem chmur, lecz bez istotniejszych opadów. Dłuższe okresy przejaśnień zaczną się pojawiać w drugiej części dnia. W kolejnych dniach należy się spodziewać dalszego zmniejszania się jej wysokości.
Karpaty w sobotę zostaną pokryte dodatkową warstwą białego puchu, która jednak w sposób zauważalny nie zmieni panujących, nadal dobrych i bardzo dobrych warunków narciarskich. Pierwszego dnia weekendu przeważnie pochmurno, bez większych przejaśnień. Przed południem stopniowo zanikające, słabe opady śniegu.
Temperatura maksymalna w Zakopanym wyniesie około -1°C, na Kasprowym Wierchu około -8°C. W niedzielę poprawa pogody, pojawią się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia, opady zanikną niemal całkowicie, chociaż lokalnie słaby przelotny śnieg w Tatrach możliwy jeszcze w godzinach przedpołudniowych. W ciągu dnia w Zakopanym 0°C, na Kasprowym Wierchu około -7°C. Wysokość pokrywy śnieżnej: Zakopane (39 cm), Kasprowy Wierch (265 cm), w Bieszczadach średnio 30 - 40 cm, w Beskidach około 40 centymetrów. Podobnie jak w Sudetach, choć z kilkudniowym opóźnieniem, miąższość pokrywy śnieżnej będzie ulegała zmniejszeniu.
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
Ciepły wycinek niżu - przestrzeń cieplejszego powietrza między strefami ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego, ulegająca stopniowej redukcji podczas okluzji. Zanik ciepłego sektora zachodzi niemal zawsze najpierw przy powierzchni gruntu, a następnie na coraz większej wysokości.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne