Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Léon Teisserenc de Bort
24 II 2009, 08:35:50 | Kategoria: Leksykon
Léon Teisserenc de Bort – francuski meteorolog, który zasłynął jako współodkrywca stratosfery.
De Bort rozpowszechniał stosowanie bezobsługowych balonów meteorologicznych na przełomie XIX i XX wieku. Przez 4 lata, do 1896 roku pełnił funkcję szefa Centrum Administracyjnego Służby Meteorologicznej. Po rezygnacji założył prywatne obserwatorium meteorologiczne w Trappes, gdzie kontynuował badania wykorzystując napełniane wodorem balony. Na podstawie gradientu temperatury powietrza jako pierwszy rozpoznał też istnienie tropopauzy. Dokładniej rzecz ujmując zauważył, że do wysokości około 11 km temperatura powietrza spada dość jednostajnie, natomiast powyżej jej wartość się zasadniczo nie zmienia. Nie był jednak pewien, czy odkrył jakieś nieznane zjawisko, czy może uzyskane pomiary były efektem błędnych wskazań przyrządu. Dziś wiemy, że miał do czynienia ze zjawiskiem inwersji. Przyjmuje się przy tym, że to właśnie de Bort jako pierwszy zauważył, iż atmosfera ma strukturę warstwową. Jemu też przypisuje się wprowadzenie nazw dwóch pierwszych warstw atmosfery: troposfery i stratosfery.
Bazując na pracach francuskich i niemieckich stwierdził, że stan pogody zależy od rozmieszczenia układów niskiego i wysokiego ciśnienia, które nazwał centrami oddziaływania atmosfery. Dostrzegł też związek między temperaturą powietrza a ciśnieniem atmosferycznym. Zauważył, że obszarom nadmiaru ciepła odpowiadają obszary obniżonego ciśnienia.
Zajmował się również obliczaniem prędkości przemieszczania się chmur wykorzystując dwie metody: względną z użyciem nefoskopu oraz drugą bazującą na pomiarach triangulacyjnych.
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne