Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Warunki pogody w górach
20 II 2009, 14:04:37 | Kategoria: Dla Turystów
W górach w ciągu ostatniego tygodnia warunki narciarskie uległy znacznej poprawie. Niestety obfite opady śniegu zwiększyły dramatycznie również zagrożenie lawinowe.
Od kilku dni obowiązuje IV, czyli najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. GOPR-owcy nadal ostrzegają przed wychodzeniem na szlaki.
Aktualnie na Kasprowym Wierchy jest ponad 208 cm śniegu, w Zakopanem około 80, natomiast na Śnieżce ponad 100 cm. Ogólnie biorąc, w Karpatach, na wysokości ponad 500 m n.p.m. leży przeważnie co najmniej 30-40 cm białego puchu. W Sudetach sytuacja kształtuje się bardzo podobnie.
W nadchodzący weekend (21-22.02.2009) opady śniegu w wielu w górach istotnie zmniejszą swoją intensywność. Będą występowały z przerwami, bądź przyjmą charakter przelotny co oznacza, że wystąpią lokalnie, a nie regionalnie. Jednak już w drugiej części nocy (21/22.02.2009) kolejna strefa, okresami dość obfitych opadów śniegu pojawi się w Sudetach, do niedzielnego wieczora dotrze nad Beskid Sądecki. Nadejście niżu z frontem atmosferycznym spowoduje, że początkowo w Sudetach, a w ciągu dnia (niedziela) w Karpatach wiatr się usili i zmieni kierunek na południowy. Jednocześnie nastąpi wzrost temperatury powietrza. W niedzielę w Sudetach na wysokości od 500 - 800 m n.p.m wyniesie około (-2)-(-1)ºC, natomiast w Karpatach będzie oscylowała między (-4) a (-3)ºC. W efekcie zagrożenie lawinowe zwiększy się jeszcze bardziej.
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne