Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Koniec wielkich mrozów
8 I 2009, 13:59:22 | Kategoria: Dla Turystów
Kończą się wielkie mrozy pod Tatrami. Pogoda w weekend będzie sprzyjała turystom i narciarzom spędzającym czas w Tatrach i na Podhalu. W czwartek rano na Kasprowym Wierchu termometry wskazywały jeszcze 18 stopni mrozu, a grubość pokrywy śnieżnej wynosiła 110 cm.

W weekend temperatura na Podhalu wyniesie od -4 stopni Celsjusza, do -12 wysoko w Tatrach. W dzień ma być pogodnie, tylko na północy regionu okresami więcej chmur i tam miejscami wystąpią niewielkie opady śniegu.

W wyższych partiach Tatr warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Szlaki są pozawiewane, a miejscami potworzyły się duże zaspy, co utrudnia orientację w terenie. Obowiązuje drugi (w pięciostopniowej, rosnącej skali) stopień zagrożenia lawinowego.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch kursuje, jednak w miarę wzmagania się siły wiatru może zostać wstrzymana.

W czwartek rano nie kursowały natomiast wyciągi krzesełkowe w Kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym.

Podczas obowiązywania zagrożenia lawinowego, z powodu wysokiego ryzyka wystąpienia lawin na odcinku Włosienica - Morskie Oko, Tatrzański Park Narodowy zaleca korzystanie z oznakowanego obejścia zimowego o mniejszym zagrożeniu lawinowym.

(źródło: PAP)

Redaktor:
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne