Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ocieplenie klimatu mniej łaskawe dla większych zwierząt
5 XI 2008, 12:39:27 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

Ocieplenie klimatu w pierwszej kolejności zaszkodzi długowiecznym i większym zwierzętom - piszą naukowcy z Kanady i Niemiec w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".

Jak podkreślają badacze, oznacza to, że zmiana klimatu nie zaszkodzi wszystkim w równym stopniu.

Zmiany klimatu przyczynią się do zaburzenia istniejących obecnie łańcuchów pokarmowych. Względnie najmniej ucierpią na tym małe, krócej żyjące zwierzęta, w przeciwieństwie do swych większych konkurentów, którzy mogą mieć gorszą tolerancję na ocieplający się klimat.

Różne gatunki zwierząt mają odmienne "okna termalne", czyli zakres tolerancji na zmieniającą się temperaturę. Optymalna temperatura wiąże się z korzystniejszymi warunkami odżywiania się, wzrostu czy reprodukcji.

"Zmieniający się klimat będzie faworyzował gatunki z szerokim oknem termalnym, żyjące krótko i o dużej puli genetycznej w populacji" - piszą badacze.

Przykładem gatunków, które maja wąskie okno termalne, są duże ryby, takie jak dorsz, które obecnie przenoszą się na północ Atlantyku. Samice dorszy mają bardzo wąskie "okno termalne", w obrębie którego mogą składać ikrę.

Badania opublikowane w "Science" koncentrują się na ekosystemie oceanów. Naukowcy wyliczają przykłady większych gatunków ryb, które ucierpiały na skutek ocieplenia klimatu. Zdaniem badaczy, ich obserwacje mogą się jednak odnosić również do ekosystemów lądowych.

(źródło: PAP - Nauka w Polsce)

Redaktor: Beata
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne