Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Poziom wody w Bałtyku rośnie coraz szybciej
22 IX 2008, 13:15:48 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

Poziom wody w Bałtyku wzrósł w ciągu minionych 100 lat o 15 centymetrów, a w ciągu minionych 20 lat podwoiło się tempo tego wzrostu - ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

W ostatnich dwóch dekadach poziom wód Bałtyku podnosił się średnio o 3 mm rocznie. Pomiary te potwierdzają obserwowany w skali globalnej wzrost poziomu wód i oceanów. Drezdeńscy naukowcy z Instytutu Geodezji Planetarnej do swych badań wykorzystali m.in. dane satelitarne. Wśród czynników powodujących podnoszenie się poziomu wód Bałtyku wymieniają zwiększony dopływ wody słodkiej, m.in. za sprawą topnienia lodowców, a także uwarunkowane temperaturą rozszerzanie się wody morskiej. (źródło: PAP)

Redaktor: Beata
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne