Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Szukajmy oznak wiosny
20 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Rolnicy, żeglarze i wszyscy, których życie i praca zależą od pogody, już dawno spostrzegli, że przyroda wokół nich daje wiele informacji o nadchodzącej pogodzie. Mądrości ludowe opierają się na obserwacji wielu zjawisk: koloru nieba, lotu jaskółek itp. Oczywiście, niektóre przysłowia o pogodzie są po prostu przesądami i mało przydają się w przewidywaniu pogody. Są jednak takie, które opierają się na wnikliwej obserwacji przyrody i mogą dać trafną prognozę. Niewielkie zmiany w powietrzu, których nie możemy odczuć, często oddziałują na rośliny i zwierzęta. Zmiany w ich wyglądzie lub usposobieniu mogą być zapowiedzią zmiany pogody.
Redaktor: Slawek
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne