Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Globalne ocieplenie, a lód glebowy wiecznej zmarzliny
23 V 2001, 12:00:00 | Kategoria: Klimat
Wieczną zmarzliną pokryte jest około 20% powierzchni lądów, z czego większość znajduje się w Arktyce. Gleba ta znana ze swej nieprzepuszczalności, stanowi pułapkę dla gazów, takich jak np. dwutlenek węgla i metan. Pod wpływem wzrostu temperatury powietrza zamarznięta dotąd gleba zmienia się w półpłynną, błotnistą masę, a znajdujące się w niej gazy uwalniają się do atmosfery. Z badań ekspertów wynika, że przy wzroście temperatury zmarzliny od -5 st. C. do -1 st. C. jej zdolność do zatrzymywania gazów zmniejsza się co najmniej o 70 %. Szacuje sią również że za ok. 100 lat Ziemia będzie cieplejsza o ok. 5,8 st. C. [WiŻ]
Redaktor: Boss
Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne