Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Protokół z Kioto
11 VI 2001, 14:00:00 | Kategoria: Klimat
Porozumienie podpisane w 1997 roku w Kioto przewiduje, że państwa wysoko rozwinięte zmniejszą do 2012 roku emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do poziomu średnio o 5,2 procent niższego w porównaniu z 1990 rokiem. Według najnowszych danych o emisji gazów powodujących tzw. efekt cieplarniany, w 1998 roku państwa Piętnastki wyemitowały 3 mld 327 mln ton dwutlenku węgla, co stanowi około 20 proc. emisji tego gazu na świecie. W tym samym czasie Stany Zjednoczone wyprodukowały ponad 5 mld ton. Unia Europejska liczy, że umowę z Kioto ratyfikuje wystarczająca liczba krajów, by weszła ona w życie. Państwa "Piętnastki" obiecały ratyfikować umowę przed końcem 2002 roku.
Meteopedia
Jest to urządzenie służące do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. W meteorologii powszechnie stosowane są trzy typy tych przyrządów :





cieczowe, działają w oparciu o prawa hydrostatyki





deformacyjne (zwane aneroidami), ich działanie opiera się na właściwościach sprężystych ciał stałych.





hipsometry ( inaczej zwane termobarmometrami) , dzięki nim dokonujemy pośredniego pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Funkcjonowanie tego urządzenia opiera się na wykorzystaniu zależności zachodzącej pomiędzy punktem wrzenia wody od ciśnienia atmosferycznego.




Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne