Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Rozsądnie korzystajmy z letniej pogody
19 VI 2006, 15:35:04 | Kategoria: Porady
Piękna pogoda ostatnich dni oraz dochodząca nawet do 30 st. C temperatura to wymarzona okazja do relaksu nad wodą i "kąpieli" słonecznych. Niestety statystyki Komendy Głównej Policji są zatrważające - od maja w jeziorach, rzekach i morzu utoneło już 95 osób, czego przyczyną w większości była nietrzeźwość i przecenienie własnych umiejętności! Pamiętajmy, że najbezpieczniejsze są kąpieliska strzeżone.
Nie wchodźmy też do wody po wypiciu alkoholu i pilnujmy dzieci – apeluje przedstawicielka KGP. Również obciążenie organizmu z powodu ciepła może być tragiczne w skutkach. Serce przy większym obciążeniu cieplnym musi pracować bardziej wydajnie. W naczyniach podskórnych krew, której temperatura w wyniku parowania potu obniżyła się, musi zostać przepąpowana, aby mogła być utrzymana jej normalna temperatura około 36,6 st. C, konieczna dla wszystkich funkcji organizmu. Tak więc cieszmy się upalną pogodą, lecz nie zapominajmy o zdrowiu.
Redaktor: Wioletta Sita
Meteopedia
Temperatura odczuwalna (ang. Wind Chill) - wskaźnik obniżenia temperatury ciała w wyniku przepływu powietrza o niższej temperaturze. Indeks temperatury odczuwalnej uwzględnia wpływ temperatury powietrza i prędkości wiatru na szybkość wychłodzenia organizmu. Pierwsze badania temperatury odczuwalnej prowadzone były przez badaczy antarktycznych podczas II wojny światowej. Chcieli oni się dowiedzieć ile ciepła i w jakim czasie traci ludzkie ciało pod wpływem wiatru.


Określenie temperatury odczuwalnej jest istotne, ponieważ przy silnym wietrze i niskich temperaturach organizm wychładza się szybciej niż w normalnych warunkach.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne