Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Front ciepły i chłodny
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Z frontami atmosferycznymi zwiÄ…zane sÄ… typowe dla nich szerokie strefy zachmurzenia i zjawiska pogody.
Najwyższe chmury pierzaste, bÄ™dÄ…ce zwiastunami zbliżajÄ…cego siÄ™ frontu ciepÅ‚ego, pojawiajÄ… siÄ™ już na 800 - 700 kilometrów przed frontem. Zaraz za nimi pojawiajÄ… siÄ™ chmury pierzasto - warstwowe. Na poczÄ…tku chmury te sÄ… cienkie i przeÅ›wieca przez nie SÅ‚oÅ„ce - możemy wtedy zaobserwować zjawisko halo. W miarÄ™ jak front siÄ™ do nas zbliża warstwa chmur stopniowo staje siÄ™ grubsza i przechodzi w Å›rednie warstwowe. Po pewnym czasie zaczynajÄ… padać pierwsze krople deszczu. Oznacza to, że front ciepÅ‚y jest już w odlegÅ‚oÅ›ci 400 - 300 kilometrów od miejsca obserwacji. Nad nami znajduje siÄ™ teraz gruba warstwa chmur warstwowo - deszczowych, a pod nimi z wiatrem przemieszczajÄ… siÄ™ strzÄ™py chmur warstwowych.

Po przejściu frontu ciepłego gruba warstwa chmur frontowych nagle kończy się. Niebo się przejaśnia, pojawiają się chmury warstwowe i warstwowo - kłębiaste, a temperatura powietrza podnosi się o parę stopni. Przez jakiś czas może jeszcze padać mżawka.

Po przejÅ›ciu frontu ciepÅ‚ego w wiÄ™kszoÅ›ci wypadków możemy spodziewać siÄ™ nadejÅ›cia frontu chÅ‚odnego. NadejÅ›cie tego frontu czÄ™sto nas zaskakuje intensywnymi opadami z chmur kÅ‚Ä™biasto - deszczowych oraz burzami. Strefa opadów jest węższa niż przy froncie ciepÅ‚ym i najczęściej wynosi 150 - 200 kilometrów. Po przejÅ›ciu frontu temperatura powietrza spada o kilka stopni, a ciÅ›nienie stopniowo roÅ›nie. Gdy minÄ… nas opady zwiÄ…zane z frontem obserwujemy wystÄ™pujÄ…ce na przemian rozpogodzenia i wzrost zachmurzenia gÅ‚ównie przez chmury kÅ‚Ä™biaste i kÅ‚Ä™biasto - deszczowe oraz towarzyszÄ…ce im opady przelotne.
Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne