Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Front ciepły i chłodny
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Z frontami atmosferycznymi związane są typowe dla nich szerokie strefy zachmurzenia i zjawiska pogody.
Najwyższe chmury pierzaste, będące zwiastunami zbliżającego się frontu ciepłego, pojawiają się już na 800 - 700 kilometrów przed frontem. Zaraz za nimi pojawiają się chmury pierzasto - warstwowe. Na początku chmury te są cienkie i prześwieca przez nie Słońce - możemy wtedy zaobserwować zjawisko halo. W miarę jak front się do nas zbliża warstwa chmur stopniowo staje się grubsza i przechodzi w średnie warstwowe. Po pewnym czasie zaczynają padać pierwsze krople deszczu. Oznacza to, że front ciepły jest już w odległości 400 - 300 kilometrów od miejsca obserwacji. Nad nami znajduje się teraz gruba warstwa chmur warstwowo - deszczowych, a pod nimi z wiatrem przemieszczają się strzępy chmur warstwowych.

Po przejściu frontu ciepłego gruba warstwa chmur frontowych nagle kończy się. Niebo się przejaśnia, pojawiają się chmury warstwowe i warstwowo - kłębiaste, a temperatura powietrza podnosi się o parę stopni. Przez jakiś czas może jeszcze padać mżawka.

Po przejściu frontu ciepłego w większości wypadków możemy spodziewać się nadejścia frontu chłodnego. Nadejście tego frontu często nas zaskakuje intensywnymi opadami z chmur kłębiasto - deszczowych oraz burzami. Strefa opadów jest węższa niż przy froncie ciepłym i najczęściej wynosi 150 - 200 kilometrów. Po przejściu frontu temperatura powietrza spada o kilka stopni, a ciśnienie stopniowo rośnie. Gdy miną nas opady związane z frontem obserwujemy występujące na przemian rozpogodzenia i wzrost zachmurzenia głównie przez chmury kłębiaste i kłębiasto - deszczowe oraz towarzyszące im opady przelotne.
Meteopedia
Masa powietrza polarnokontynentalnego powstaje zwykle nad obszarem Europy Wschodniej. Charakteryzuje się znacznie mniejszą wilgotnością niż powietrze polarnomorskie.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne