Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Fronty atmosferyczne
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
MasÄ… powietrza nazywamy część atmosfery o zbliżonych parametrach takich jak temperatura, wilgotność, zawartość pyÅ‚u itp. W atmosferze caÅ‚y czas powstajÄ… warunki przy których dwie masy powietrza o różnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach sÄ… poÅ‚ożone obok siebie.

Strefy przejÅ›ciowe miÄ™dzy jednÄ… a drugÄ… masÄ… powietrza nazywamy frontami. Szerokość strefy frontowej wynosi najczęściej kilkadziesiÄ…t kilometrów. W kierunku pionowym jej grubość wynosi kilkaset metrów. Powierzchnia frontu jest poÅ‚ożona w atmosferze pochyÅ‚o. KÄ…t pomiÄ™dzy powierzchniÄ… Ziemi a powierzchniÄ… frontu wynosi od 0,5 do 0,05 stopnia. Oznacza to, że jeÅ›li front przy powierzchni Ziemi znajduje siÄ™ na zachodniej granicy Polski to nad Terespolem znajduje siÄ™ na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 7 kilometrów.

Fronty rzadko pozostają w jednym miejscu. Najczęściej przemieszczają się wraz z wiatrem. Jeżeli ciepłe powietrze przemieszcza się w kierunku powietrza chłodniejszego to mamy do czynienia z frontem ciepłym. Oczywiście powietrze cieplejsze jest lżejsze i wślizguje się nad powietrze chłodne. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia gdy chłodne powietrze przemieszcza się w kierunku powietrza cieplejszego. Wtedy mamy do czynienia z frontem chłodnym. Chłodniejsze powietrze za frontem wciska się klinem pod powietrze cieplejsze.

Fronty chÅ‚odne poruszajÄ… siÄ™ szybciej niż fronty ciepÅ‚e. Dlatego nierzadko w atmosferze zdarza siÄ™ sytuacja, że front chÅ‚odny dogania front ciepÅ‚y. Taki front nazywamy frontem okluzji. Przed i za frontem znajduje siÄ™ chÅ‚odna masa powietrza. Natomiast ciepÅ‚a masa nie ma już kontaktu z powierzchniÄ… Ziemi i jest wypychana do góry.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne