Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Masy Powietrza
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Powietrze znajdujące się przez dłuższy okres czasu nad danym obszarem nabiera indywidualnych cech charakterystycznych dla danego obszaru. Przykładowo powietrze napływające zimą do Polski znad Pólnocnego Atlantyku będzie ciepłe i wilgotne.  Powietrze charakteryzujące się podobnymi parametrami takimi jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. nazywamy masą powietrza.
Ze względu na obszar w którym kształtowały się masy powietrza dzielimy je na: arktyczne, polarne i zwrotnikowe. W zależności od tego nad jakim obszarem kształtowały się masy powietrza, (ląd lub ocean) dodatkowo wyróżniamy masy kontynentalne i morskie.

Powietrze arktyczno - morskie napływa do Polski znad Grenlandii. Podczas swojej wędrówki nad Atlantykiem chłodne powietrze ogrzewa się i wzbogaca w parę wodną. Docierając do Polski przynosi z sobą pogodę mroźną i pochmurną z obfitymi opadami śniegu.

Powietrze arktyczno - kontynentalne jest bardzo chłodne i ubogie w parę wodną. Towarzyszy ono najczęściej układom wyżowym rozbudowującym się nad północnymi rejonami Rosji. Napływowi tego powietrza towarzyszą bardzo silne mrozy, temperatura spada często poniżej - 15 st. C. Napływ zimą powietrza polarno - morskiego znad Atlantyku powoduje ocieplenie. Masie powietrza polarno - morskiego towarzyszy pochmurna pogoda.

Powietrzu polarno - kontynentalnemu towarzyszy mroźna i bezchmurna pogoda.

Powietrze zwrotnikowo - morskie tworzy się nad Morzem Śródziemnym. Zimą dociera do Polski bardzo rzadko. Jego napływ powoduje gwałtowne ocieplenie, odwilż i często zanik pokrywy śnieżnej.

Powietrze zwrotnikowo - kontynentalne zimą nigdy do nas nie dociera.

Masy powierza mają rozciągłość rzędu tysiąca i więcej kilometrów. Masy powietrza oddzielone są jedna od drugiej wąskimi strefami przejściowymi. Strefy te noszą nazwę frontów atmosferycznych. Długość frontów wynosi tysiące kilometrów, szerokość zaledwie dziesiątki kilometrów.
Meteopedia
Najchłodniejszy, 3-miesięczny okres w roku (1 grudnia - 28/29 lutego).

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne