Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Åšnieg
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Åšnieg jest to opad krysztaÅ‚ków lodu. Åšnieg może przybierać różne postacie. PodstawowÄ… postaciÄ… krysztaÅ‚ków jest gwiazdka szeÅ›cioramienna. Åšrednice padajÄ…cych Å›nieżynek majÄ… na ogóÅ‚ kilka milimetrów.

Jeśli temperatura powietrza jest wyższa niż -5 st.C pojedyncze śnieżynki często łączą się w duże płaty. Przy temperaturach zbliżonych do zera i wyższych od zera śnieg ma charakter śniegu mokrego lub śniegu z deszczem. Śnieg nie pada jeśli temperatura jest wyższa niż +3 st.C.

Śnieg ziarnisty ma postać małych białych nieprzeświecających ziarenek lodu o średnicy mniejszej od 1 mm. Śnieg ziarnisty przypomina kaszę mannę. Jest to odpowiednik mżawki występującej w ciepłej porze roku.

Podczas bardzo silnych mrozów powstajÄ… sÅ‚upki lodowe. SÄ… to krysztaÅ‚ki lodu w postaci szeÅ›ciokÄ…tnych prostopadÅ‚oÅ›cianów (sÅ‚upków). SÅ‚upki lodowe sÄ… doskonale widoczne podczas sÅ‚onecznej pogody gdy Å›cianki ich lÅ›niÄ… odbijajÄ…c promienie sÅ‚oneczne. Ze sÅ‚upków lodowych zbudowane sÄ… chmury pierzaste (cirrus).

Krupa Å›nieżna ma wyglÄ…d kulistych ziarenek o Å›rednicy powyżej 1 mm. Krupa Å›nieżna ma budowÄ™ podobnÄ… do Å›niegu, ziarenka krupy Å‚atwo ulegajÄ… zgnieceniu. Jeżeli takie ziarenko jest otoczone warstwÄ… lodu - mówimy o krupie lodowej. Skorupka lodu jest na tyle twarda, że nie ulega zniszczeniu przy zderzeniu z ziemiÄ… ziarna krupy odbijajÄ… siÄ™. Dlatego czasami krupa lodowa jest mylona z gradem.

Deszcz lodowy ma postać przezroczystych ziaren lodu o Å›rednicy od 1 do 3 mm. Ciekawy jest sposób powstawania deszczu lodowego. SÄ… to krople deszczu które zamarzÅ‚y w powietrzu zanim dotarÅ‚y do powierzchni ziemi. Dzieje siÄ™ to wtedy gdy przy powierzchni ziemi mamy ujemne temperatury, a na pewnej wysokoÅ›ci wystÄ™puje ciepÅ‚a warstwa powietrza o temperaturze dodatniej.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne