Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Krasnoludki, elfy i błękitne fontanny
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
We wspóÅ‚czesnym, znanym i zbadanym Å›wiecie uważny obserwator może dokonać odkrycia nowego zjawiska w atmosferze. Takiego odkrycia dokonaÅ‚ John R. Wincler z University of Minnesota.

W 1990 roku po raz pierwszy zarejestrował za pomocą kamery wideo świetlne błyski ponad chmurami burzowymi widoczne wysoko na nocnym niebie. Jego osiągnięcie dało początek lawinie doniesień na temat zjawisk elektrycznych zachodzących wysoko w atmosferze. Jest rzeczą zadziwiającą, że zjawiska często widoczne nawet gołym okiem, tak długo czekały na swego odkrywcę.

Pioruny towarzyszÄ…ce chmurom burzowym zwykle doprowadzajÄ… do ziemi ujemny Å‚adunek elektryczny z dolnej części chmury. ZdarzajÄ… siÄ™ czasami tak potężne wyÅ‚adowania, że powodujÄ… zanik dodatniego Å‚adunku elektrycznego, zgromadzonego w górnej części chmury. W takim wypadku silne pole elektryczne pomiÄ™dzy górnÄ… częściÄ… chmury a jonosferÄ… powoduje przemieszczanie siÄ™ elektronów ku górze, gdzie zderzajÄ… siÄ™ z czÄ…steczkami gazu. W ten sposób na wysokoÅ›ci 50 - 90 km nad powierzchniÄ… Ziemi powstajÄ… sÅ‚abo widoczne bÅ‚yski Å›wietlne zwane "krasnoludkami".

ŹródÅ‚em "elfów", tak jak "krasnoludków", jest pole elektryczne wytwarzane na dużej wysokoÅ›ci przez wyjÄ…tkowo silne wyÅ‚adowania doziemne. "Elfy" majÄ… wyglÄ…d Å›wietlistych pÅ‚aszczyzn w ksztaÅ‚cie naleÅ›nika. PojawiajÄ… siÄ™ na wysokoÅ›ci 75 - 100 km nad powierzchniÄ… Ziemi.

Odkryte ostatnio zjawiska elektryczne towarzyszÄ…ce wyÅ‚adowaniom atmosferycznym w górnych warstwach atmosfery można podzielić na cztery kategorie. Dwie z nich to: "krasnoludki" (sprites) i "elfy" (elves) które odnoszÄ… siÄ™ do dobrze znanych zjawisk fizycznych zachodzÄ…cych w atmosferze. Przyczyny powstawania dwóch innych, zwanych "bÅ‚Ä™kitnymi fontannami" (blue jets) i impulsami promieniowania gamma (gamma-ray events) sÄ… bardziej niejasne. Przytoczone terminy sÄ… jedynie swobodnym przekÅ‚adem z jÄ™zyka angielskiego i nie sÄ… oficjalnie przyjÄ™te w jÄ™zyku polskim.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne