Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Zorza polarna
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Zorza polarna - aurora ovals - jest to Å›wiecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej charakterystyczne dla obszarów podbiegunowych. Najczęściej wystÄ™puje w odlegÅ‚oÅ›ci 20 - 25 st. od bieguna magnetycznego póÅ‚nocnego lub poÅ‚udniowego. Na póÅ‚nocy nazywana jest aurora borealis, na poÅ‚udniu aurora australis.

Zorze polarne majÄ… bardzo różnorodne formy, najczęściej sÄ… to Å›wiecÄ…ce barwne Å‚uki, smugi albo pasma jednorodne lub o strukturze promienistej, czÄ™sto pofaÅ‚dowane, o wyglÄ…dzie draperii lub zasÅ‚on. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków zorze majÄ… odcieÅ„ zielony lub niebieskozielony z pojawiajÄ…cymi siÄ™ czasem plamami lub obwódkami o barwie różowej lub czerwonej. MogÄ… siÄ™ również pojawić kolory: niebiesko biaÅ‚y, żóÅ‚to zielony lub fioletowy.

Zorze polarne wystÄ™pujÄ… najczęściej na wysokoÅ›ci 65 - 140 km nad ZiemiÄ… w warstwie atmosfery zwanÄ… jonosferÄ…. Czasami zdarzajÄ… siÄ™ i takie których rozciÄ…gÅ‚ość pionowa dochodzi do 1000 km. Ich istnienie jest widzialnym przejawem istnienia elektrycznoÅ›ci atmosferycznej. Zorze polarne powstajÄ… w wyniku oddziaÅ‚ywania z atmosferÄ… Ziemi, schwytanych przez ziemskie pole magnetyczne czÄ…stek emitowanych przez SÅ‚oÅ„ce. Zderzenia skÅ‚adników wiatru sÅ‚onecznego (elektronów i protonów) z czÄ…stkami górnej atmosfery powodujÄ… jonizacjÄ™ tych ostatnich. Atomy i czÄ…steczki atmosfery wzbudzone wskutek bombardowania emitujÄ… promieniowanie o charakterystycznym dla nich widmie.

Stwierdzono, że wystÄ™powanie zórz polarnych jest zależne od aktywnoÅ›ci SÅ‚oÅ„ca. Kiedy SÅ‚oÅ„ce jest stabilne, a wiatr sÅ‚oneczny jest "Å‚agodny" zorza ma maÅ‚Ä… intensywność i posiada niewielkie wymiary. Kiedy SÅ‚oÅ„ce staje siÄ™ bardzo aktywne, liczba plam sÅ‚onecznych roÅ›nie a wraz z niÄ… intensywność wiatru sÅ‚onecznego - wystÄ™pujÄ… bardzo intensywne zorze o maksymalnych rozmiarach. Plamy sÅ‚oneczne zaczÄ™to rejestrować ponad 300 lat temu i dość szybko odkryto, że ich maksymalna liczba pojawia siÄ™ mniej wiÄ™cej co 11 lat. Ostatnie maksimum byÅ‚o odnotowane w roku 1989, minimum w 1995.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne