Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Chmury burzowe
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Chmura burzowa (Cumulonimbus) inaczej nazywana chmurą kłębiasto - deszczową lub kłębiasto - opadową stanowi dalsze stadium rozwoju chmur kłębiastych. Ma ona postać potężnych gór lub wież. Wierzchołki są spłaszczone i często przypominają swoim kształtem kowadło. Poniżej zwykle bardzo ciemnej podstawy możemy zaobserwować ciemne smugi deszczu.

Podstawa tych chmur wynosi na ogół kilkaset metrów, wierzchołki najwyższych mogą osiągać wysokość 13 kilometrów. Poprzeczne wymiary chmur kłębiastych deszczowych wynoszą na ogół 15 - 30 kilometrów. Z chmurami tymi związane są różne gwałtowne zjawiska pojawiające się w atmosferze Ziemi. Towarzyszą im ulewne deszcze, opady gradu, wyładowania elektryczne i szkwały czasami wiry pyłowe i trąby.

Chmura ta rozwija się bardzo szybko. Od początku jej powstawania do pierwszych kropel deszczu może upłynąć 20 - 30 minut. Równie gwałtownie następuje zanik chmur burzowych. Czas życia pojedynczej chmury najczęściej nie przekracza dwóch godzin. Obserwując burzę może nam się wydawać, że trwa ona dużo dłużej. Ale obserwowane przez nas błyskawice i opady nie pochodzą z jednej chmury. W miejscu zanikającej chmury gwałtownie powstają następne. Stwierdzono, że przelotne opady występują w wypadku gdy wysokość chmury przekracza 2,2 km. Jeśli wysokość chmury wynosi ponad 4 - 4,5 km będziemy mieli do czynienia z burzą.

Burze w Polsce występują o każdej porze roku. Najwięcej obserwujemy ich latem. W ciągu trzech miesięcy letnich obserwuje się ponad 50% burz. Częściej są obserwowane w górach i południowo-zachodnich rejonach kraju niż na wschodzie.

Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne