Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Chmury burzowe
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Chmura burzowa (Cumulonimbus) inaczej nazywana chmurÄ… kÅ‚Ä™biasto - deszczowÄ… lub kÅ‚Ä™biasto - opadowÄ… stanowi dalsze stadium rozwoju chmur kÅ‚Ä™biastych. Ma ona postać potężnych gór lub wież. WierzchoÅ‚ki sÄ… spÅ‚aszczone i czÄ™sto przypominajÄ… swoim ksztaÅ‚tem kowadÅ‚o. Poniżej zwykle bardzo ciemnej podstawy możemy zaobserwować ciemne smugi deszczu.

Podstawa tych chmur wynosi na ogóÅ‚ kilkaset metrów, wierzchoÅ‚ki najwyższych mogÄ… osiÄ…gać wysokość 13 kilometrów. Poprzeczne wymiary chmur kÅ‚Ä™biastych deszczowych wynoszÄ… na ogóÅ‚ 15 - 30 kilometrów. Z chmurami tymi zwiÄ…zane sÄ… różne gwaÅ‚towne zjawiska pojawiajÄ…ce siÄ™ w atmosferze Ziemi. TowarzyszÄ… im ulewne deszcze, opady gradu, wyÅ‚adowania elektryczne i szkwaÅ‚y czasami wiry pyÅ‚owe i trÄ…by.

Chmura ta rozwija siÄ™ bardzo szybko. Od poczÄ…tku jej powstawania do pierwszych kropel deszczu może upÅ‚ynąć 20 - 30 minut. Równie gwaÅ‚townie nastÄ™puje zanik chmur burzowych. Czas życia pojedynczej chmury najczęściej nie przekracza dwóch godzin. ObserwujÄ…c burzÄ™ może nam siÄ™ wydawać, że trwa ona dużo dÅ‚użej. Ale obserwowane przez nas bÅ‚yskawice i opady nie pochodzÄ… z jednej chmury. W miejscu zanikajÄ…cej chmury gwaÅ‚townie powstajÄ… nastÄ™pne. Stwierdzono, że przelotne opady wystÄ™pujÄ… w wypadku gdy wysokość chmury przekracza 2,2 km. JeÅ›li wysokość chmury wynosi ponad 4 - 4,5 km bÄ™dziemy mieli do czynienia z burzÄ….

Burze w Polsce wystÄ™pujÄ… o każdej porze roku. NajwiÄ™cej obserwujemy ich latem. W ciÄ…gu trzech miesiÄ™cy letnich obserwuje siÄ™ ponad 50% burz. Częściej sÄ… obserwowane w górach i poÅ‚udniowo-zachodnich rejonach kraju niż na wschodzie.

Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne