Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Chmury średnie
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Chmury piÄ™tra Å›redniego najczęściej skÅ‚adajÄ… siÄ™ z kropelek wody. Jedynie grube warstwy chmur Å›rednich warstwowych majÄ… budowÄ™ mieszanÄ… - skÅ‚adajÄ… siÄ™ z kropelek wody i krysztaÅ‚ków lodu. Wyróżniamy wiele różnych gatunków chmur Å›rednich kÅ‚Ä™biastych.

MogÄ… one przybierać wyglÄ…d Å‚awic zÅ‚ożonych z pÅ‚atów, zaokrÄ…glonych bryÅ‚ lub walców czÄ™sto uÅ‚ożonych szeregami, koloru biaÅ‚ego lub szarego. Czasami przypominajÄ… swoim wyglÄ…dem soczewki, lub szereg wieżyczek wystajÄ…cych ze wspólnej podstawy. JeÅ›li w letni poranek zobaczymy chmurÄ™ przypominajÄ…cÄ… baszty i wieżyczki to możemy spodziewać siÄ™ wystÄ…pienia po poÅ‚udniu burzy.

Chmurom Å›rednim kÅ‚Ä™biastym czÄ™sto towarzyszÄ… wieÅ„ce i iryzacja. WieÅ„ce sÄ… to barwne pierÅ›cienie otaczajÄ…ce SÅ‚oÅ„ce lub Księżyc. Najprostszym przykÅ‚adem wieÅ„ca sÄ… aureole które obserwujemy nocÄ… podczas mgÅ‚y dookoÅ‚a ulicznych latarni. Iryzacja polega na tym, że brzegi chmur zwrócone ku SÅ‚oÅ„cu majÄ… zabarwienie tÄ™czy. Bardzo ciekawym zjawiskiem optycznym jest gloria. Jest ona podobna do wieÅ„ca, lecz nie powstaje dookoÅ‚a SÅ‚oÅ„ca, czy Księżyca lecz po przeciwnej stronie wzglÄ™dem tarczy ciaÅ‚a niebieskiego. Zjawisko to możemy obserwować w górach. JeÅ›li na chmury pada nasz cieÅ„, wówczas wydaje siÄ™, że gloria otacza cieÅ„ naszej gÅ‚owy.

Chmury średnie warstwowe wyglądają jak płat lub warstwa o kolorze szarawym lub niebieskawym. Mogą zakrywać część lub całe niebo. Jeśli warstwa chmur jest dość cienka to możemy przez nią obserwować tarczę Słońca lub Księżyca. Nasze ciała niebieskie będą wyglądały przez tę chmurę jak rozmazana plama. Z tych chmur może czasami padać słaby deszcz lub słaby śnieg. Latem krople deszczu najczęściej nie docierają do powierzchni Ziemi - po drodze wyparowywują.< /p>

Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne