Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Powstawanie chmur
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Powietrze zawsze zawiera parę wodną. Lecz ilość pary wodnej w powietrzu nie może być nieograniczona. Podczas mglistych dni możemy zauważyć, że chodniki, liście i metalowe przedmioty są mokre i nie wysychają.

Stan w którym wiÄ™cej pary nie zmieÅ›ci siÄ™ w powietrzu nazywamy stanem nasycenia lub parÄ… nasyconÄ…. Mówimy wtedy, że wilgotność wzglÄ™dna wynosi 100%. Ilość pary wodnej która zmieÅ›ci siÄ™ w powietrzu jest gÅ‚ównie zależna od jego temperatury. W jednym metrze szeÅ›ciennym (czyli bryle o wymiarach 1*1*1 metr) powietrza o danej temperaturze można zawrzeć różnÄ… ilość pary wodnej. Na przykÅ‚ad w temperaturze -20 st. C zmieÅ›ci siÄ™ 1,1 g pary wodnej, a w temperaturze +20 st. C pary wodnej bÄ™dzie 17,4 g. Z powyższego przykÅ‚adu wynika, że jeÅ›li bÄ™dziemy ochÅ‚adzać powietrze to w którymÅ› momencie osiÄ…gniemy stan nasycenia parÄ… wodnÄ…. TemperaturÄ™ w której dana ilość pary wodnej osiÄ…ga stan nasycenia nazywamy temperaturÄ… rosy lub punktem rosy.

W wyniku kondensacji w atmosferze powstajÄ… skupienia kropelek wody lub krysztaÅ‚ków lodu. Nazywamy je chmurami. Powstawanie mikroskopijnych kropelek wody odbywa siÄ™ zawsze na jÄ…drach kondensacji. JeÅ›li kropelka powstanie bez jÄ…dra, jest ona niestabilna i po chwili wyparowuje. JÄ…dra kondensacji sÄ… w atmosferze zawsze. MogÄ… nimi być czÄ…stki soli morskiej, drobiny bÄ™dÄ…ce skÅ‚adnikiem dymu, pyÅ‚ki roÅ›lin itp. Ciężar jednej takiej drobiny wynosi okoÅ‚o 0,000000000000001 g.

Powietrze ogrzane od ciepÅ‚ej ziemi unosi siÄ™ do góry. Im jest wyżej tym temperatura jest niższa, wiÄ™c nasza unoszÄ…ca siÄ™ do góry część powietrza ochÅ‚adza siÄ™, aż osiÄ…gnie temperaturÄ™ rosy. W tym momencie zaczyna siÄ™ proces kondensacji pary wodnej i powstaje chmura.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne