Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Wiatr
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
SÅ‚oÅ„ce ogrzewa ziemiÄ™, a ziemia ogrzewa powietrze. SÅ‚oÅ„ce nagrzewa powierzchniÄ™ ziemi nierównomiernie. Szybkość ogrzewania siÄ™ zależy od tego czy jest to woda, las czy pustynia oraz kÄ…ta padania promieni sÅ‚onecznych...

Tam gdzie ziemia jest bardziej ogrzana powietrze jest ciepÅ‚e i "idzie do góry", a na jego miejsce wchodzi chÅ‚odniejsze powietrze z okolicznych terenów. Ten poziomy ruch powietrza nazywamy wiatrem. Opisane zjawisko możemy doskonale zaobserwować latem nad morzem. W ciÄ…gu dnia piasek na plaży nagrzewa siÄ™ szybciej niż woda. Powietrze znad plaży idzie do góry i na jego miejsce napÅ‚ywa chÅ‚odniejsze powietrze znad wody. Wieje wiatr od morza do lÄ…du. W nocy jest odwrotnie - piasek stygnie szybciej niż woda. Takie zjawisko powstawania lokalnego wiatru na wybrzeżu nazywamy bryzÄ…. W Polsce bryza dzienna morska powstaje okoÅ‚o godziny 10 - 11 i może myć odczuwalna do 30 km w gÅ‚Ä…b lÄ…du. PrÄ™dkość wiatru osiÄ…ga 3 - 5 m/s. Bryza nocna lÄ…dowa jest sÅ‚absza.

Podobne zjawisko, podczas bezwietrznej pogody, możemy zaobserwować w okolicy dużych miast. Dachy, Å›ciany domów i jezdnie nagrzewajÄ… siÄ™ szybciej niż grunt oraz trawa. SÅ‚abe wiatry wiejÄ… w dzieÅ„ z terenu otaczajÄ…cego miasto ku jego centrum. Zjawisko to nazywamy bryzÄ… miejskÄ….
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne