Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Leksykon ›

Wyż i Niż
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Podobnie jak obserwowaliÅ›my to przy powstawaniu bryzy SÅ‚oÅ„ce nierównomiernie ogrzewa powierzchniÄ™ caÅ‚ej Ziemi. W Afryce jest gorÄ…co, na biegunach zawsze panuje mróz.

Ten nierównomierny rozkÅ‚ad temperatury powoduje przestrzenne zróżnicowanie ciÅ›nienia atmosferycznego. Na mapach wartoÅ›ci ciÅ›nienia przedstawiane sÄ… za pomocÄ… izobar majÄ…cych na ogóÅ‚ postać krzywych. Jednak spotykamy również izobary tworzÄ…ce obszary zamkniÄ™te. JeÅ›li podczas przemieszczania siÄ™ ku ich wnÄ™trzu nastÄ™puje spadek ciÅ›nienia, mamy do czynienia z centrum niżu barycznego, jeżeli natomiast wartość ciÅ›nienia atmosferycznego wzrasta, mówimy o centrum wyżu barycznego. Oznaczamy je odpowiednio dużą literÄ… "N" w kolorze czerwonym oraz niebieskÄ… literÄ… "W".

Niż i wyż sÄ… ukÅ‚adami bardzo dużymi; ich Å›rednice osiÄ…gajÄ… nawet kilka tysiÄ™cy kilometrów. Jeżeli wyobrazimy sobie powierzchniÄ™ o jednakowym ciÅ›nieniu to w niżu bÄ™dzie ona miaÅ‚a ksztaÅ‚t lejka, a w wyżu odwróconej miski.

Atmosfera nie lubi stanu różnych ciÅ›nieÅ„ i tak jak w naczyniach poÅ‚Ä…czonych dąży do zniwelowania tych różnic. Wobec tego powietrze przepÅ‚ywa od wyżu do niżu w postaci wiatru. CaÅ‚y system prÄ…dów powietrza na Ziemi nazywamy ogólnÄ… cyrkulacjÄ… atmosfery. Trzeba zdawać sobie sprawÄ™ z tego, ze pogoda którÄ… obserwujemy za oknem uksztaÅ‚towaÅ‚a siÄ™ tysiÄ…ce kilometrów od miejsca w którym mieszkamy/żyjemy. Z ukÅ‚adami barycznymi i wiatrem wÄ™drowaÅ‚a do nas przez wiele dni.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne