Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
Jednak rosną, i rosną coraz szybciej.
Jeszcze 50 lat temu obawiano się, że lasy rozpoczęły etap wymierania. Przypuszczano, iż wielkie ekosystemy ulegają powolnej destrukcji. Okazało się, że drzewa rosną szybciej, niż pół wieku temu.
25 IX 2014, 12:23:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Czysta energia niekoniecznie korzystna dla środowiska?
Przykład gigantycznej elektrowni termo-słonecznej Ivapah w USA pokazuje, że stawianie na odnawialne źródła energii nie koniecznie musi służyć środowisku naturalnemu. Podobnie jak przy ogromnych fermach wiatrowych i tutaj pojawia się problem martwych ptaków. Położona na pustyni Mojave, 64 km na południowy wschód od Las Vegas elektrownia powoduje że przelatujące nad nią ptaki zostają niemalże natychmiast usmażone. Problem pojawił się już podczas testów układu, we wrześniu 2013 r. w okolicy "Ivanpah" znaleziono kilkadziesiąt martwych lub rannych ptaków. Połowa z nich utraciła skrzydła, co jest konsekwencją zetknięcia się z temperatura promieniowania cieplnego stacji sięgającą 537C.
25 II 2014, 09:04:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Chińskie miasta duszą się we własnych zanieczyszczeniach
Jednym z największych problemów współczesnych metropolii jest zjawisko nadmiernej akumulacji w powietrzu rozmaitych zanieczyszczeń. Głównie są to produkty antropologiczne, bowiem to właśnie w wyniku działalności człowieka, do atmosfery uwalniamy tlenki siarki, aldehydy, tlenki azotu, ozon i wiele pyłów. Pół biedy jeśli to wszystko zostanie odebrane i wywiane znad miasta.
22 X 2013, 13:11:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Siedem nowych cudów natury
Amazonka, Zatoka Halong, Wodospad Iguazu, Wyspa Jeju, Park Narodowy Komodo, podziemne rzeki Puerto Princessa i Góra Stołowa – oto nowe siedem cudów natury wybrane przez ludzi z całego świata. Niestety, ale startujące o miano cudu natury Mazury, znalazły się dopiero w pierwszej czterdziestce. Zobacz nowe cuda świata.
18 XI 2011, 12:52:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Toalety na Mount Evereście?
Organizacja obrońców środowiska domaga się od władz Nepalu ustawienia na najwyższym szczycie świata przenośnych toalet, by himalaiści nie zanieczyszczali środowiska. Liczne ekspedycje wnoszą ze sobą przenośne toalety, jednak tragarze nie mają innej możliwości jak załatwianie potrzeb fizjologicznych na śniegu.
14 X 2011, 11:10:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
350 ton oleju w Zatoce Obfitości
Wyciekło aż 350 ton ciężkiego oleju opałowego z kontenerowca Ren, który w ubiegłym tygodniu osiadł na mieliźnie ok. 20 km od nowozelandzkiego portu Tauranga w Zatoce Obfitości. To największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii kraju.
11 X 2011, 18:27:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Jakość powietrza w polskich miastach
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) opublikowała raport na temat zanieczyszczenia powietrza w miastach i w krajach. W Europie największe skażenie powietrza notuje się w Bośni i Hercegowinie, gdzie wynosi ono 117 μg/m3. Norma jest przekroczona prawie sześciokrotnie. Kolejne miejsca zajeły Macedonia, Bułgaria i Grecja. Tymczasem najczystsze powietrze ma Estonia i jest to jednocześnie najczystszy kraj na całym świecie. Roczne stężenie PM10 wynosi tam zaledwie 11 μg/m3, a więc jest o połowę mniejsze niż norma ustalona przez WMO.
7 X 2011, 12:57:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Czy samochodu ekologiczne są rzeczywiście ekologiczne?
Z najnowszych badań Low Carbon Vehicle Partnership wynika, że - jeśli uwzględnić całkowitą emisję CO2 dotyczącą wyprodukowania, użytkowania i utylizacji pojazdów spalinowych i elektrycznych, to te pierwsze są znacznie bardziej ekologiczne!
28 IX 2011, 10:42:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Sprzątanie Świata – Polska 2011
W tym roku ogólnoświatowa akcja Sprzątania Świata przypada na 16 – 17 – 18 września. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Lasy to życie – chrońmy je”. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Polski, by organizowali i brali udział w lokalnych akcje sprzątania. Ale przede wszystkim pamiętajmy o tym, by nie zaśmiecać. Na stronach: www.sprzatanieswiata-polska.pl oraz na www.naszaziemia.pl będą regularnie zamieszczane najświeższe informacje dotyczące akcji – zapraszamy do monitorowania aktualności.
13 IX 2011, 15:08:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Wirująca chmura szelfowa nad Las Olas Beach w Maldonado
Efektownie wyglądająca chmura rotorowa, została uchwycona przez fotografa Daniela Mirner Eberl w Urugwaju.
20 VI 2011, 10:06:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
...
Meteopedia
Chmury piętra średniego najczęściej składają się z kropelek wody. Jedynie grube warstwy chmur średnich warstwowych mają budowę mieszaną - składają się z kropelek wody i kryształków lodu. Wyróżniamy wiele różnych gatunków chmur średnich kłębiastych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne