Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Powodzie w Hiszpanii
Powodzie w Hiszpanii
17 IX 2019, 10:40:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Deszcze trwające od wtorku (10.09) spowodowały katastrofalne skutki we wschodniej i południowej części Hiszpanii.

W zachodniej części basenu Morza Śródziemnego kilka dni prędzej utworzył się bardzo aktywny układ niskiego ciśnienia, przyblokowany nad wschodnią i południową częścią Hiszpanii. Niże, które tworzą się w tym rejonie Europy niosą potężne ilości opadów.

Ulewne deszcze, które nawiedziły w nocy ze środy na czwartek południowo-wschodnią Hiszpanię, doprowadziły di tysięcy interwencji straży pożarnej. Opady spowodowały także zamknięcie wielu szkół, lekcje zostały odwołane.

Największe straty, ulewne deszcze, spowodowały na terenie wspólnot autonomicznych Walencji oraz Murcji. Domu zostały zalane, a liczne drogi okazały się nieprzejezdne, co skutkowało ich zamknięciem. Niestety powodzie poniosły ze sobą ofiary śmiertelne, które zginęły w autach, podczas prób przemieszczenia się lub poprzez porwanie przez nurt wody.

W piątek po południu zalanych wodą było kilkanaście linii kolejowych na wschodzie kraju, m.in. tras łączących Walencję z Alicante, a także połączenie kolejowe między Murcją i Albacete.

Meteorolodzy określają powodzie na wschodzie kraju jako największe od 100 lat. Odnotowane zostały rekordowe ilości wody - spadało nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu zaledwie dwóch godzin.
Meteopedia
Wiatr opisywany jest dwoma wartościami. Mówimy o prędkości oraz jego kierunku. Kierunek skąd wieje wiatr określamy według stron świata. Dla oznaczenia stron świata używa się pierwszych liter nazw angielskich:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne