Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Huragan Dorian
Huragan Dorian
30 VIII 2019, 11:27:00 | Kategoria: Huragany
Huragan Dorian zbliża się do wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Żywioł ma dotrzeć do Florydy w poniedziałek około godziny 2 w nocy czasu lokalnego (w Polsce będzie to 8 rano).

Przewiduje się, że w trakcie uderzenia ma mieć siłę huraganu 4 kategorii, z wiatrem wiejącym 210 - 250 km/h. Silne wiatry spodziewane są także w stanach Georgia i Karolina Południowa. Władze USA zarządziły ewakuację ludzi oraz najważniejszego sprzętu wojskowego i kosmicznego, w tym samolotów. Społeczność przygotowuje się na najgorsze robiąc zapasy żywności, wody pitnej oraz leków na okres przynajmniej 7 dni.Wiele osób zaopatruje się także w zapasy paliwa, co jest powodem długich kolejek na stacjach.
Szacuje się, że może to być najsilniejszy huragan od 1992 roku, kiedy na terenie Florydy wystąpił huragan Andrew. Jest to także czwarty rok z rzędu, w którym obszary te zmagają się z katastrofalnym zjawiskiem.
Dorian wcześniej przeszedł nad amerykańskimi Wyspami Dziewiczymi, a na jego drodze znalazły się również brytyjskie Wyspy Dziewicze oraz należące do Portoryko wyspy Vieques i Culebra. Na szczęście żywioł ominął główną wyspę Portoryko, która w 2017 roku została zdewastowana przez huragan Maria.
W czwartek 29 sierpnia został ogłoszony stan wyjątkowy dla wszystkich 67 hrabstw stanu. Ogłoszenie takiego stanu pozwala na pełną mobilizację stanowych służb publicznych.
Meteopedia
Luke Howard urodził się 28 listopada 1772 w Londynie. Od najmłodszych lat fascynował się nauką, przyrodą, szczególnie pogodą i chmurami.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne