Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Pożary lasów Amazonii
Pożary lasów Amazonii
28 VIII 2019, 12:21:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Liczba pożarów w Amazonii od początku roku liczy około 80 tysięcy, co jest o mniej więcej 83% wyższym wynikiem niż w zeszłym roku, w takim samie okresie czasowym.

Za powód uważa się suszę, która co roku sieje zniszczenie, ale podejrzenia padają także na rolników, chcących powiększyć swoje pola uprawne.
W Brazylii do walki z pożarem lasów w Amazonii oddelegowano lotnictwo wojskowe i 44 tysiące żołnierzy - tak zapewnia szef połączonego sztabu generalnego brazylijskich sił zbrojnych. Jednakże konkretne plany działania nie są jeszcze przedstawione.
Działania mające na celu ujarzmienie żywiołu niestety podjęto dość późno, uważa się, że prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, zgodził się na pomoc innych krajów pod naciskiem opinii międzynarodowej.
Na zdjęciach lotniczych widać ogromne fragmenty lasów tropikalnych ginących w ogniu i dymie. Ognisk pożarów jest wiele. Nie wiadomo jeszcze, jakie typy lasów dokładnie płoną, czy na gruncie mineralnym, czy może lasy położone na torfowiskach. Gleba lasów rosnących na torfowiskach zawiera bardzo dużo węgla. Podczas takiego pożaru płoną nie tylko drzewa, ale także węgiel, który skumulowany jest przez tysiące lat. Uwalnia to olbrzymie ilości dwutlenku węgla, który emitowany jest do atmosfery. Pożary tak dużych terenów mogą być kolejną przyczyną gwałtownych zmian klimatu.
Jeżeli ilość pożarów będzie się zwiększać, a rolnicy nie zważając na skutki będą podpalać tereny, żeby zdobyć kolejny teren pod uprawy, może dojść do stepowienia Amazonii.
Trzeba pamiętać, że mimo że lasy Amazonii są oddalone od terenów Europejskich olbrzymimi odległościami, to w przyrodzie nie ma czegoś takiego jak sztywne granice, co odczuli mieszkańcy Sao Paulo. Miasto to jest w odległości ponad 2 tysiące kilometrów od Amazonii, jednakże dym powstały przy pożarach, niesiony wiatrem zasłonił nad nim niebo, powodując mrok.

Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne