Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Morning Glory
Morning Glory
21 VIII 2019, 10:07:00 | Kategoria: Ciekawostki
Morning Glory, czyli tak zwana Chwała Poranna, to rzadki fenomen meteorologiczny.
Jest to wydłużone pasmo chmur przypominające wyglądem chmurę rollcloud, zazwyczaj pojawiające się w godzinach porannych. Zjawisko powstaje na granicy zimnego frontu, gdy tzw. prąd zstępujący w stronę ziemi zmusza wilgotne i ciepłe powietrze do uniesienia się w górę i wychłodzenia - w efekcie powietrze schładza się do poziomu niższego niż tzw. punkt rosy i zamienia się w chmurę. Zjawisko to występuje równomiernie wzdłuż całego frontu. Porusza się z prędkością około 50 - 60 km/h, od morza w kierunku lądu. Jego długość może osiągnąć nawet 1000 km. Najczęściej powstaje on w północnej Australii od późnego sierpnia do wczesnego listopada. Od czasu do czasu pojawia się też w innych częściach świata.

Meteopedia
Wiatr opisywany jest dwoma wartościami. Mówimy o prędkości oraz jego kierunku. Kierunek skąd wieje wiatr określamy według stron świata. Dla oznaczenia stron świata używa się pierwszych liter nazw angielskich:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne