Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Lipiec najgorętszym miesiącem w historii
Lipiec najgorętszym miesiącem w historii
7 VIII 2019, 06:06:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Według nowych danych Światowej Organizacji Meteorologicznej i Programu Zmian Klimatu programu Copernicus, lipiec osiągnął, a może nawet pobił, rekord najgorętszego miesiąca od rozpoczęcia analiz.

Dane ukazują, że lipiec 2019 r. jest na równi i prawdopodobnie nieznacznie cieplejszy niż poprzedni najcieplejszy lipiec w 2016 r., który również był najcieplejszym miesiącem w historii.
Najnowsze dane są szczególnie znaczące, ponieważ lipiec 2016 r. miał miejsce podczas jednego z najsilniejszych zjawisk El Nino, które przyczyniają się do wzrostu globalnych temperatur. W przeciwieństwie do 2016 roku, 2019 nie był silnym El Nino.
Szacuje się, że lipiec był około 1,2 stopnia cieplejszy niż era przedindustrialna.
W ostatnim tygodniu na całym świecie zaobserwowano wyjątkowe upały, a szereg krajów europejskich odnotował rekordowe temperatury, które spowodowały zakłócenia w transporcie i infrastrukturze oraz negatywnie wpłynęły na zdrowie ludzi i środowisko. Gdy ciepło rozprzestrzeniało się na północ przez Skandynawię i w kierunku Grenlandii, przyspieszyło już ponadprzeciętną szybkość topnienia lodu.
Wysokie temperatury podsycały również aktywność pożarów w Arktyce, w tym na Grenlandii, Alasce i Syberii.
Ciepłe powietrze napłynęło z północnej Afryki i Hiszpanii, przez centralną Europę do Skandynawii, Norwegii, gdzie oprócz rekordowych temperatur w ciągu dnia, miały miejsce "noce tropikalne" z temperaturą powyżej 20 stopni.

Według sekretarza generalnego Petteri′ego Taalas lipiec ponownie napisał historię klimatu, z dziesiątkami nowych rekordów temperatury na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym.

Źródło: //public.wmo.int
Meteopedia
Jeśli promienie świetlne padają na krople wody znajdujące się w powietrzu, ulegają wtedy między innymi rozpszczepieniu. Efektem załamania i rozszczepienia promieni słonecznych w kropelkach deszczu jest jedno z najbardziej urokliwych zjawisk optycznych tj. tęcza.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne