Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Latarnia z Maracaibo
Latarnia z Maracaibo
31 VII 2019, 09:32:00 | Kategoria: Ciekawostki
Niesamowite zjawisko "Latarni z Maracaibo" można zaobserwować w Wenezueli, przy ujściu rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo.

Polega ono na bardzo intensywnych wyładowaniach atmosferycznych trwających 140 - 160 dni w roku, przez około 10 godzin dziennie. Szacuje się, że w ciągu godziny występuje średnio 280 piorunów (rocznie wychodzi ponad milion). Ze względu na tak dużą liczbę wyładowań elektrycznych o wysokiej mocy jest to najprawdopodobniej największy na świecie naturalny generator ozonu. Dodatkowo pioruny mają bardzo różne kolory.
Światło generowane przez wyładowania jest widoczne z odległości setek kilometrów i wykorzystywane było do nawigacji przez załogi statków, stąd też zyskało nazwę "latarni z Maracaibo".

Meteopedia
Zjawisko to związane jest z refrakcją, czyli załamaniem światła. Światło przechodzące przez warstwy powietrza o róznej gęstości załamuje się i odchyla od swojego pierwotnego kierunku.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne