Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Fala upałów w Skandynawii
Fala upałów w Skandynawii
29 VII 2019, 08:53:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
W miniony weekend ( 27 - 28 lipca 2019 ) na obszarach Skandynawii wystąpiły rekordowe temperatury.
Fala upałów dotarła do Skandynawii, przynosząc nietypowo wysokie dla tego regionu temperatury.
W Szwecji, Norwegii i Finlandii władze wydały ostrzeżenia przed upałami.
W Finlandii policja dodatkowo apelowała do kierowców o zwiększoną ostrożność i uważanie na spragnione łosie, które w poszukiwaniu wody przechodziły przez drogi.
Eksperci do spraw klimatu podkreślają, że nietypowo wysokie temperatury to dodatkowy przejaw spowodowanego przez działalność człowieka ocieplania się klimatu Ziemi.
W miejscowości Markusvinsa na północy Szwecji przy granicy z Finlandią termometry pokazywały 34,8 stopnia Celsjusza, co znaczy, że został tam pobity rekord temperatury z 1945 roku.
27 lipca wyrównany został rekord temperatury maksymalnej w Norwegii w miejscowości Laksfors (północna część kraju), który wynosi 35,6 stopnia Celsjusza. Ostatnio tak wysoką temperaturę zmierzono w tym kraju w 1970 roku w Nesbyen, miejscowości na północny zachód od Oslo, na wysokości Bergen.
Upał nie ominął Finlandii, gdzie temperatura także przekroczyła 30 stopni, dochodząc do 32 - 33 stopni Celsjusza.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO - World Meteorological Organisation) fala gorącego powietrza zmierza teraz w kierunku Grenlandii, co może oznaczać jeszcze szybsze topnienie lądolodu na wyspie.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne