Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Trzęsienia ziemi w Grecji
Trzęsienia ziemi w Grecji
22 VII 2019, 09:39:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Dnia 19.07.2019 r., tj. w piątek wystąpiło trzęsienie ziemi, które miało miejsce niedaleko stolicy Grecji - Aten.


Trzęsienie było o magnitudzie 5,3, a jego epicentrum znajdowało się w odległości około 20 kilometrów na północny zachód od Aten, na głębokości 2 kilometrów, przez co zjawisko było silnie odczuwalne.
Wstrząsy były odczuwalne w stolicy, co wywołało panikę wśród mieszkańców.
Zgodnie z informacją, którą podało europejskie centrum monitorujące trzęsienia ziemi, do wstrząsu doszło o godzinie 14:14 czasu lokalnego (13:13 czasu polskiego).
Trzęsienie spowodowało zawalenie się dwóch budynków, odłamywanie się niektórych fragmentów budynków oraz pęknięcia w ścianach - w tym także na 170-letnim budynku greckiego parlamentu. Spadający z budynków tynk ranił kilka osób. Pojawiły się także przerwy w dostawie prądu, doszło do kilku zgłoszeń o ludziach uwięzionych w windach.
Później miały miejsce wstrząsy wtórne, jednakże już o mniejszej sile.
Eksperci nie mają pewności czy główne wstrząsy mieszkańcy Aten mają już za sobą. Zaznacza, że powinni zachować spokój, ale być psychicznie gotowi na wstrząsy wtórne.

Trzęsienie ziemi charakteryzuje się gwałtownym rozładowaniem naprężeń w skorupie ziemskiej połączonym z ruchem warstw skalnych. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych. Pozostała część energii zamienia się w ciepło lub trwałe deformacje skał.
Meteopedia
Najogólniej, jest to opad kropel wody o średnicy ponad 0,5 mm lub kropel mniejszych, jeśli upadają rzadko. W sytuacji, gdy krople wody osiągając powierzchnię ziemi ulegają zamarznięciu, mamy do czynienia z deszczem marznącym. Zdarza się również, że krople wody nie osiągają powierzchni ziemi i w takim przypadku mamy do czynienia z

virgą.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne