Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Powódź w Indiach
Powódź w Indiach
18 VII 2019, 06:33:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Sezon letni nie jest przyjaznym okresem dla obszaru południowej Azji. Ulewne deszcze monsunowe, które nawiedziły ten region spowodowały mnóstwo szkód, w tym ofiary śmiertelne.
Prawie sześć milionów ludzi musiało opuścić swoje domy w Indiach, Nepalu i Bangladeszu, co najmniej 153 zginęło, a żywioł ciągle sieje zniszczenie.

Najbardziej dotkniętym przez powódź jest region Asam, który znany jest z plantacji herbaty. Stan ten jest regularnie zalewany przez rzekę Brahmaputrę, której poziom wody zwiększa się podczas ulew. Tysiące mieszkańców ma dostęp jedynie do skromnych zapasów żywności, a woda jest niezdatna do picia.

Woda zalała też niestety Park Narodowy Kaziranga, który jest schronieniem dla nosorożca indyjskiego. Przez intensywne opady deszczu znalazł się prawie całkowicie pod wodą. Zwierzęta zostały zmuszone do szukania schronienia na wyższych terenach, w tym także ludzkich osadach.

Opady monsunowe nękają mieszkańców północnych Indii zazwyczaj od początku czerwca do października. Najgorsza sytuacja panuje zwykle pod koniec tego okresu.
Poziom wody w rzece oraz w jej głównych dopływach powoli zaczyna opadać, ale nadal pozostaje powyżej niebezpiecznego poziomu.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne