Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Azja Wschodnia z rekordami
Azja Wschodnia z rekordami
26 IX 2018, 10:38:00 | Kategoria: Pogoda na świecie

Astronomiczna jesień już trwa, więc pora na podsumowanie lata.


Upały zasiały spustoszenie. Zniszczone uprawy, udary, a nawet śmiertelne żniwo to wszystko wina tegorocznych wysokich temperatur utrzymujących się w Azji Wschodniej.

W Chinach tego lata 55 stacji meteorologicznych odnotowało rekordowe temperatury dzienne. Średnio od czerwca do sierpnia termometry wskazywały temperaturę o stopień wyższą, niż w latach ubiegłych. Ponadto wysokie temperatury były bardziej uciążliwe dla mieszkańców Chin z powodu dłuższego czasu trwania i większych obszarów występowania, a także spotykały się z bardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Średnia letnia temperatura wyniosła 22°C, co stanowi najwyższą odnotowaną wartość od 1961 roku.

Także w Japonii i Korei Południowej tego lata padły rekordy temperatur. W mieście Kumagaya, w Japonii, 23 lipca wystąpiła najwyższa zanotowana temperatura w historii Japonii i wyniosła 41,1°C. W Korei Południowej, w mieście Hongcheon, 1 sierpnia na termometrach pokazało się 40,3°C.

Z powodu wysokich temperatur w Japonii zmarło około 140 osób, a udar słoneczny dotknął ponad 71 tysięcy. W Korei Południowej odnotowano około 42 ofiary upałów.

Źródło: PAP

Meteopedia
Śnieg to opad kryształków lodu. Może przybierać różne postacie. Podstawową formą kryształków jest gwiazdka sześcioramienna. Średnice padających śnieżynek mają na ogół kilka milimetrów.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne