Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Latające pająki
Latające pająki
7 VIII 2018, 12:34:00 | Kategoria: Ciekawostki
Pająki potrafią latać... Ale jak to możliwe?

„Ballooning” to termin, którym posługują się biolodzy, by opisać to ciekawe zjawisko. A najważniejsze części składowe tego procesu to: nić pajęcza i globalny obwód elektryczny Ziemi.

Pająki wyewoluowały w globalnym obwodzie elektrycznym i nauczyły się go wykorzystywać. A wszystko opiera się na nici, którą produkują pająki. Składa się ona ze złożonej struktury białkowej, obejmuje aminokwasy zawierające kwas glutaminowy i argininę, które mogą powstawać w stanie naładowanym jako część procesu przędzenia. Prądy elektryczne używane do ich napędu są częścią globalnego obwodu elektrycznego Ziemi.

Badacze od dawna zastanawiają się nad rolą energii elektrycznej w locie pająków. Na przykład Charles Darwin podczas jednej ze swoich podróży opisał ”balonujące” pająki, gdy mnóstwo przedstawicieli tego gatunku zatrzymało się na jego statku, oddalonego 60 mil od brzegu. Zaobserwował on, iż pająki po wylądowaniu wspinają się na jakąś wyniosłość, podnoszą swoje ciała, wysyłają wyprodukowaną nić i odpływają poziomo z niewytłumaczalną szybkością. Niektóre z nich używały też wielu pasm nitek rozłożonych w kształcie wachlarza, które podczas lotu nie ulegały splątaniu. Latające pająki zostały zaobserwowane nawet 4 km od ziemi!

Pająki latając w przestrzeni mogą zostać dotknięte przez pogodę kosmiczną, czyli ogół zjawisk na Słońcu i w obszarze ziemskiej magnetosfery, gdyż pola elektryczne są zakłócane przez promieniowanie kosmiczne i aktywność słoneczną. Jednak cały czas trwają badania, czy latające pajęczaki mogą wpłynąć swoimi migracjami na pogodę kosmiczną.

Źródło: spaceweather.com
Meteopedia
skupiająca 189 państw, powstała z przekształcenia Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (International Meteorological Organization - IMO) założonej w 1873 r. Od 1951 r. WMO stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ, której zadaniem jest ujednolicanie, udoskonalanie i wymiana prac meteorologicznych oraz popieranie studiów klimatycznych, geograficznych, hydrologicznych.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne