Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Smugi kondensacyjne
Smugi kondensacyjne
20 VII 2018, 14:32:00 | Kategoria: Ciekawostki
Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest ta biała, prosta kreska na niebie, powstała za samolotem?

Ta "anomalia" to nic innego jak chmura kropelek wody lub kryształków lodu, a nazywa się ją smugą kondensacyjną. Powstaje ona za samolotem w momencie, kiedy na dużej wysokości para wodna z silników ulega skraplaniu. Dzieje się tak, gdyż para wodna ma wysoką temperaturę, a powietrze w wyższych warstwach atmosfery jest zimne. Obydwie te masy ulegają mieszaniu i w efekcie dochodzi do skraplania.

Przy tworzeniu smug kondensacyjnych istotna jest odpowiednio wysoka wilgotność powietrza w otoczeniu. Kiedy obserwujemy lecący samolot, a za nim żadnego śladu w postaci smugi, oznacza to, iż w powietrzu na danej wysokości nie ma wystarczającej ilości pary wodnej, potrzebnej do jej utworzenia. Jeśli w atmosferze jest sucho, to para wodna z silników samolotu szybko ulega rozproszeniu. Prowadzi to do tego, że smugi kondensacyjne nie powstaną. Bowiem to wilgotność powietrza na danej wysokości warunkuje, czy smuga ta się utworzy i jak długo będzie widoczna.


Źródło: Polska Agencja Prasowa

Meteopedia
Masa powietrza polarnokontynentalnego powstaje zwykle nad obszarem Europy Wschodniej. Charakteryzuje się znacznie mniejszą wilgotnością niż powietrze polarnomorskie.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne