Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Efekt miejskich wysp ciepła zwiększa koszty ekonomiczne związane ze zmianami klimatu.
Efekt miejskich wysp ciepła zwiększa koszty ekonomiczne związane ze zmianami klimatu.
30 V 2017, 08:31:00 | Kategoria: Klimat
Efekt miejskich wysp ciepła zwiększa koszty ekonomiczne związane ze zmianami klimatu.

Zespół ekonomistów z różnych krajów, przeanalizował 1692 miasta pod kątem potencjalnie niszczycielskiego wpływu globalnych i lokalnych zmian klimatu na miejską ekonomię. Analiza opublikowana w „Nature Climate Change” pokazuje, że w tym stuleciu, całkowite koszty związane ze zmianami klimatu mogą być 2,6 razy większe, gdy uwzględni się wpływ miejskich wysp ciepła.

Miasta, które mimo że stanowią tylko 1% powierzchni Ziemi to produkują około 80% produktu globalnego brutto i są miejscem życia połowy ludności świata. Efekt wyspy ciepła powstaje w miastach, ponieważ obszary zielone i zbiorniki wodne w coraz większym stopniu zastępowane są betonem i asfaltem. Dodatkowo klimatyzatory czy samochody wydzielają coraz więcej ciepła. Szacuje się, że efekt wyspy ciepła spowoduje wzrost temperatury w dużych miastach o 2 stopnie do 2050 roku. Wyższe temperatury to większe koszty energii zużywanej do chłodzenia, większe zanieczyszczenie powietrza, gorsza jakość wody czy zmniejszenie wydajności pracowników.

Badania pokazują, że inwestorzy muszą starać się przeciwdziałać wzrostowi temperatur w mieście, ponieważ ma to realny wpływ na ekonomię.
Zespół badawczy przeprowadził analizę kosztów i zysków różnych inwestycji mających na celu niwelowanie wzrostu temperatury w miastach. Okazało się, że najtańszym sposobem jest instalowanie „chłodnych” chodników i dachów. Mogłoby to obniżyć temperaturę o około 0,8 stopnia.

Prowadzone globalne działania na rzecz zmniejszenia się globalnych temperatur muszą być wspierane właśnie tymi lokalnymi.

Źródło: phys.org

Meteopedia
Izohieta - linia na mapie łącząca punkty (miejsca) o jednakowej wartości sumy opadów atmosferycznych w określonym czasie.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne