Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Morska przeszłość Amazonki.
Morska przeszłość Amazonki.
5 V 2017, 06:42:00 | Kategoria: Ciekawostki

Zgodnie z nowymi badaniami opublikowanymi w „Science Advances”, dorzecze Amazonki dwa razy uległo zatopieniu przez Morze Karaibskie, tworząc płytkie morze.
Badacze z Smithsonian Tropical Research Institute przeanalizowali ponad 50 tysięcy pyłków z rdzeni wiertniczych. Wśród nich znaleziono maleńki ząb rekina, szczątki morskich skorupiaków i morskie mikroorganizmy. To zdaniem naukowców świadczy o zalewaniu dorzecza Amazonki przez morze.
Dzięki pyłkom udało się ustalić, że pierwsze zatopienie miało miejsce około 18 – 17 milionów lat temu, a drugie pomiędzy 16 – 12 milionami lat temu.
Mogą istnieć również inne przyczyny występowanie na tym obszarze szczątków pochodzenia morksiego.
Aby dokładniej określić przeszłość dorzecza Amazonki trzeba by pozyskać dane z większej liczby miejsc.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne