Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Część Wielkiej Rafy Koralowej bezpowrotnie zniszczona.
Część Wielkiej Rafy Koralowej bezpowrotnie zniszczona.
12 IV 2017, 10:29:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Obecnie koralowce w Wielkiej Rafie Koralowej po raz kolejny ulegają procesowi bielenia. Naukowcy twierdzą, że niektóre regiony Rafy uległy już bezpowrotnemu zniszczeniu, ponieważ nie odżyły jeszcze po ostatnim bieleniu jakie miało miejsce w 2016 roku.
Zeszłoroczne zniszczenia dotknęły najbardziej północną część Rafy. W tym roku bielenie objęło natomiast najbardziej jej środkową część. Z badań naukowców z ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies wynika, że tylko południowa cześć Wielkiej Rafy Koralowej została nienaruszona w latach 2016 i 2017.
Bielenie koralowców związane jest z globalnym ociepleniem i wzrostem globalnych temperatur. Wielka Rafa Koralowa 4 razy ulegała znacznemu bieleniu – w latach 1998, 2002, 2016 oraz 2017. Bielenie nie musi oznaczać obumierania korali, jednak ich czas powrotu do stanu pierwotnego trwa około 10 lat. Zatem obecnie bielenie zachodzi zbyt szybko by mogło dojść do ich odnowy i straty w populacji koralowców są znaczne.
Dodatkowo sytuację Wielkiej Rafy Koralowej pogorszył tropikalny cyklon Debbie, który w marcu tego roku szalał w Australii i Oceanii niszcząc koralowce napotkane na swej drodze.
Profesor Terry Hughes dyrektor ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies, mówi, że największym nieprzyjacielem Rafy jest globalne ocieplenie. Wzrost globalnej temperatury powietrza doprowadził do 4 poważnych bieleń w ciągu zaledwie 19 lat. Każdy kolejny wzrost temperatury będzie intensyfikował te niekorzystne wydarzenia.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
Fujita (Tetsuya Theodore) "Ted" urodził się 23 października 1920 w japońskim Kitakyushu (Prefektura #cenzura# Studiował i później pracował na Kyushu Institute of Technology, gdzie zdobył tytuł profesora. W 1953 roku został zaproszony przez Uniwersytet w Chicago, który zainteresował się badaniami Fujity. Zrewolucjonizował on wiedzę na temat gwałtownych burz, tornad, dynamiki sztormów i cyklonów tropikalnych.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne