Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Kometa 41P.
Kometa 41P.
31 III 2017, 08:26:00 | Kategoria: Astronomia
W tym tygodniu zielona kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak przemieszcza się w pobliżu północnego bieguna Ziemi.
Kometa 41P to jedna z komet z rodziny Jowisza. Została ona odkryta w 1858 roku. Jest to kometa krótkookresowa, a obieg wokół Słońca zajmuje jej 5,42 roku. Średnica jej jądra wynosi 1,4 km. Można ją obserwować przez całe noce nie daleko od gwiazdozbioru Wielkiego Wozu.
1 kwietnia kometa ta będzie oddalona od Ziemi tylko o 21 milionów kilometrów od Ziemi – będzie ją można zatem obserwować nawet dzięki domowym teleskopom.
22 marca Yasushi Aoshima astronom – amator zrobił zdjęcie tej komety z Fukushimy w Japonii.
Kometa ma zielony kolor, ponieważ jej atmosfera zawiera dwuatomowy węgiel, który w warunkach zbliżonych do próżni świeci właśnie na zielono.
Najlepszy czas na obserwacje komety to godziny nocne przed wschodem słońca.

Źródło: spaceweather.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne